X
تبلیغات
تفاوت صدا دهی سنتور نمددار با بدون نمد از نگاهی دیگر.

۞ رديف نوازي ۞

تفاوت صدا دهی سنتور نمددار با بدون نمد از نگاهی دیگر.

تفاوت صدا دهی سنتور نمددار با بدون نمد از نگاهی دیگر.
"انواع موسیقی برای انواع تفکر است"
ساز سنتور از قدیم با مضراب های چوبی بدون اضافه کردن نمد نواخته میشد. در شیوه هایی مثل علی اکبر شاهی با مضراب فلزی که سیم های ابریشمی بر روی سااز بسته شده بود نواخته میشد.
البته نوازندگان هم عصر او با مضراب چوبی و سیم های فولادی نوازندگی می کردند. و چون شیوه مضراب نوازی علی اکبر شاهی متأثر از هند بود اینگونه بود.
نوازندگان قدیمی سنتور هرموقع میخواستند صدای آرام تر و لطیف تری از سنتور استخراج کنند ترجیح میدادند پارچه ای روی سنتور پهن کنند و بدین صورت افکتی برای صدا دهی ساز خود انتخاب کرده بودند که هم صدا کمتر و بم تر میشد و هم اصالت صدای ساز حفظ میشد. با آنکه اصیل ترین نمدها هم موجود بود اما صدای لطیف مضراب نمد دار مورد تأیید مردم آن زمان نبود.
اکنون در زمان ما از آنجایی که استفاده از هر وسیله ای از شناخت و فرهنگ استفاده از آن چیز سبقت گرفته است سنتور هم صدا دهی جدیدی به آن اضافه شد.این تفاوت صدا مانند افکت گذاری روی تصاویر در مقابل نوع اصلی و اورجینال. همچنین مثل دیدن با عینک آفتابی و دودی در مقابل دیدن با چشم غیر مسلح.که هر دو لازم است. البته در دنیای روزمره واقعیت بر حقیقت چیره است. و تغییر دادن هر چیز لازم است هر چند که  هزینه و تبعات آن را هم پذیرفته یا نپذیرفته باشیم. اما در هنر فرق دارد در اینجا عالم حقیقت غالب است. و نوع بر خورد مان با واقعیات اجتماع و دنیای بیرون را باید تغییر بدهیم و از همان نگرش مادی در هنر معنوی استفاده نکنیم. مثلا فروشگاهی داریم و باید برای افزایش مشتری کارهایی انجام بدهیم که البته مهم ترین کار صداقت است. اما در هنر جلب رضایت مشتری باعث درجا زدن میشود و یک آفت است موسیقی در اصل برای خود است و اتفاقا اگر خالصانه و برای خود باشد بیشتر استقبال میشود و شیوه منحصر به فرد از همین جا شکل میگیرد. بنابراین چون موسیقی غذای روح است ، روح غذای معنوی میخواهد و طرز تهیه این غذا فرق دارد. البته حقیقت این است که در تهیه غذای مادی هم باید معنویت رعایت شود تا بهتر نتیجه بدهد.
اما از آنجایی که این نوع نگرش در شیوه و صدادهی ساز و آواز موسیقی وجود دارد که در گذشته هم به گونه ای در لایه های دیگر هنر موجود بوده کسی حق رد و نفی آن را ندارد. فقط شناخت نوع اصلی و نوع تغییر یافته و افکت گذاری شده آن هنر مهم است.همه که درک و تحمل شنیدن موسیقی اصلی را ندارند و باید هر طور که گرایش دارند عمل کنند.هیچ قانونی در این رابطه وضع نشده بنده هم فقط نظر خودم را ارائه کردم. انواع موسیقی برای انواع تفکراست.هرطور که تا الآن اندیشیدیم نوع موسیقیمان را برایمان انتخاب میکند. و شنیدن موسیقی(سماع) آنچه در درونمان کاشته ایم را آبیاری میکند. و اگر موسیقی بر پایه اصول معنوی و حقیقی باشد نقش تربیت نفس را هم  در خود دارد و میتواند چشم بصیرت را در انسان بگشاید. حامد فندرسکی 1396/12/9

كانال تلگرام:
https://t.me/santoorh


برچسب‌ها: صدادهي ,
+ نوشته شده در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ساعت ۱۰:۴۳ توسط حامد فندرسكي دسته : مقالات نوشتاري نظر(0)